Klub Gwarek - Pod Strzechą

Pod Strzechą

klubgwarek - Pod Strzechą

28.05.2022 / sob. / 19:30

THE DOORS: 18:30
Galeria zdjęć

Organizator

Fundacja ACADEMICA

OPIS WYDARZENIA


Zapraszamy do krainy łagodności pełnej refleksyjnych dźwięków. Do takiej krainy niewątpliwie zabierze nas grupa Pod Strzechą. Zespół od lat 80’ pobudza wyjątkowy klimat recitalu poprzez ciepłe wokale sióstr Beaty i Moniki uzupełniając charakterystyczne brzmienia gitar. Ostatnia sobota maja to idealny dzień, na wysłuchanie najpiękniej poezji śpiewanej.

Zespół powstał w 1985 roku, po rozpadzie harcerskiej grupy Bra-De-Li. Pierwszy skład tworzyli: Beata Strzecha – obecnie Koptas (ex- Bra-De-Li; śpiew), Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara), Paweł Olszewski (śpiew, gitara). W 1986 roku na festiwalu piosenki studenckiej Bazuna, piosenka Poemat (sł. i muz. B. Strzecha) uzyskała tytuł Rajdowej Piosenki Roku. Po pewnym czasie z zespołu odeszli: Myszkowski (ze względu na obowiązki w zespole Stare Dobre Małżeństwo) i Olszewski, który wyjechał z Radomia. Przez kilka następnych lat wokalistce towarzyszyli: Monika Strzecha – obecnie Mosionek (śpiew), Robert Piekarski (śpiew, gitary) i Wojciech Koptas (gitara basowa). Większość repertuaru Pod Strzechą z tego okresu to kompozycje i teksty B. Koptas i R. Piekarskiego. Zespół pojawiał się na studenckich scenach festiwalowych (m.in. Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia w Lublinie, Włóczęga w Zielonej Górze, Łykend we Wrocławiu, Konkurs Piosenki przy Ogólnopolskim Studenckim Rajdzie z Piosenką w Uniejowie), zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1990 roku zdobył wyróżnienie na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (przewodniczącym jury był Jacek Kaczmarski). Pod koniec lipca 1991 roku, w Studio Manta (Tonpress) zarejestrował kasetę pt. Na kredyt. Gościnnie w sesji udział wzięli: Krzysztof Myszkowski i Roman Ziobro ze Starego Dobrego Małżeństwa oraz Marek Królikowski (instrumenty klawiszowe i perkusyjne). Większość piosenek z tego wydawnictwa zyskało miano przebojów.

W 1993 roku ukazała się nagrana w domowym studiu Wojciecha Czemplika w Ostrowie Wielkopolskim druga kaseta Pod Strzechą, zatytułowana Od poniedziałku, wydana przez Dalmafon. Piosenka tytułowa do dnia dzisiejszego gości na antenach radiowych. Przez kolejnych kilka lat zespół występował sporadycznie. W 2000 roku nagrał w nowo otwartym studio W. Koptasa płytę pt. Dziwna ta miłość. W 2001 "Pod Strzechą" zawiesiło działalność, występując jedynie okazjonalnie. Wtedy zespół pojawił się na festiwalu Bieszczadzkie Anioły, na Markowym Graniu w chorzowskiej Leśniczówce i na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej "Rafa" w Radomiu. Beata Koptas gościnnie wzięła udział w sesjach nagraniowych płyt SDM: Makatki, Sercopisanie, Czarny blues o czwartej nad ranem, Niebieska tancbuda, a w nagraniu albumu Memorabilia (2016) wzięli udział: 
B. Koptas (śpiew), M. Mosionek (śpiew), A. Stępień (gitara), W. Koptas (gitara basowa) i R. Piekarski (gitara). Wówczas muzycy postanowili wznowić działalność zespołu w 6 osobowym składzie: B. Koptas, M. Mosionek, W. Koptas, A. Stępień, A. Fierzbik i R. Mosionek, który opuścił zespół we wrześniu 2018.

Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się w radomskim klubie Cargo (2017), a pierwsze występy miały miejsce m.in.: na Festiwalu Danielka, na imprezie z cyklu Markowe Granie i w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. W maju 2018 ukazała się płyta pt. Na przekór prognozom zawierająca utwory z poprzednich wydawnictw nagrane w nowych aranżacjach. Trzy lata później zespół wydał kolejny album pt. Drogowskazy. Obecnie Pod Strzechą w składzie: B. Koptas, M. Mosionek, W. Koptas, A. Stępień, A. Fierzbik koncertuje i pracuje nad nowym materiałem.

Miejsca siedzące.

YT:  https://www.youtube.com/channel/UCdrpRoBDYvY4U5AEe8fC1Yg

GALERIA


WIDEO