klubgwarek - Muzyczne Pogwarki: Robert Jaworski "rekonstrukcja / destrukcja"

Muzyczne Pogwarki: Robert Jaworski "rekonstrukcja / destrukcja"

3.12.2020 / czw. / 20:30

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny!

DODATKOWE INFORMACJE

Wydarzenie
Robert Jaworski
Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA
Oświadczenie

GALERIA

WIDEO

OPIS WYDARZENIA

Robert Jaworski to artysta eksperymentalny znany ze swoich fascynacji muzyką dawną i bardzo groteskowego podejścia do tworzenia. Jego najbardziej znany projekt Żywiołak istnieje od rocku 2007r. Ostatnio obserwować można było jego współpracę chociażby z Adamem O.S.T.R Ostrowskim przy współtworzeniu muzyki do znanej na świecie gry World of tanks. Z wcześniejszych dokonań wymienić można chociażby jego współpracę z Marcinem Przybyłowiczem - głównym kompozytorem muzyki do gry Wiedźmin, nad drugą i trzecią częścią tej gry. Z jego innych projektów muzycznych wymienić można chociażby Delira&Kompany czy oniryczny Loopus Duo w którym miał okazję gościć na płycie Czesława Mozilla. Jego muzykę cechuje zawsze otoczka tajemniczości. Artysta nawiązuje do sztuki ludowej , klasycznej ale w charakterystyczny dla siebie autorski i mocno tajemniczy sposób. Swoja solową odsłonę rozpoczął po tym gdy w roku 2013 zaproszony został spontanicznie przez organizatorów krakowskiego Festiwalu Rozstaje i wykonał tam program na swoich instrumentach dawnych z pomocą jedynie urządzenia powielającego. Bardzo żywiołowa reakcja publiki to był znak którego artysta nie zbagatelizował i od roku 2017 zaczął występować również solowo. Jego wystąpienia pokazują ,że niezależnie od konstelacji i ilości towarzyszących mu osób jego kreacja niesie sobą zawsze kolejne ciekawe przekazy.

Bez wątpienia udowodnił to po raz kolejny saportując solowo znany avantfolkowy zespół „Księżyc”. Oprócz licznych sukcesów zespołu Żywiołak, muzyk ma na koncie m.in współpracę z Kapelą ze wsi Warszawa, eksperymentatorem Piotrem Dąbrowskim czy punkowcami z Miguel and the living dead.

Nie mniej ciekawie zabrzmi pewnie i tym razem. Jego solowa odsłona którą nazwał „rekonstrukcja / destrukcja” zapoczątkowała cykl solowych występów na których muzyk skupiać się będzie na wybranym instrumencie lub instrumentach dawnych.

Tym razem zobaczymy go grającego na lutni późnorenesansowej. Program nad którym obecnie pracuje , obejmuje bardzo rzadkie melodie ze zbiorów Oskara Kolberga oraz utwory własne inspirowane twórczością jego osobistych „prekursorów” : Totte Mattssona oraz Jozefa Van Wissema.

https://www.youtube.com/watch?v=tTQZU60bz9A